FA

برگزاری نشست اضطراری اتحاديه بین المجالس کشورهای اسلامی در تهران

در پی تصمیم جنجالی و دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در میان انبوه اعتراض ها و مخالفت های بین المللی با آن، تشکیل جلسات فوق‌العاده و خارج از دستور سازمان‌های بین المللی برای بررسی ابعاد موضوع و مقابله جمعی با طرح دولت آمریکا یکی از اقدامات انجام شده از سوی دولت‌های مختلف جهان می‌باشد. در این میانمی‌توان به تشکیل جلسه فوق العاده سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول ترکیه با در خواست رییس جمهور این کشور، نشست 9 دسامبراتحادیه عرب به درخواست فلسطین و اردن و در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در قاهره مصر، و یا درخواست نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل از سوی دولت‌های فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، انگلیس و اروگوئه را عنوان کرد. در این میان جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای اسلامی که یکی از اساسی ترین اهداف و آرمان های شکل گیری نظام سیاسی آن مبارزه با رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی اشغالگر و نیز دفاع از مردم مظلوم فلسطین بوده است، به منظور تأیید مجدد بر جایگاه قدس به عنوان قبله اول مسلمین و جزء لاینفک فلسطین، خواستار تشکیل جلسه کشورهای عضو اجلاس بین المجالس اسلامی شد.

در این راستا علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان کشورهای عضو اجلاس بینالمجالس اسلامی دعوت نمود تا در نشستی اظطراری به بحث و گفت و گو پیرامون این موضوع مهم بپردازند.

پیش از این نشست حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل، امیدواریم نشست اضطراری کمیته فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی کمک کند تا پارلمان‌های کشورهای اسلامی توصیه‌های قوی و جدی به دولت‌های خود برای حمایت قاطعانه از فلسطین داشته باشند.

علی لاریجانی: تعلیق روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل

اما در جریان این نشست که امروز(27 آذر 1390) در تهران برگزار شد، علی لاریجانی با بیان اینکه بر اساس اساسنامه اتحادیه بین‌المجالس کمیته دائمی فلسطین مسئولیت مهمی بر عهده دارد به خصوص در شرایط فعلی که اقداماتی علیه این کشور رقم خورده است، اظهارداشت: “باید بحث‌های جدی برای مقابله با اقدامی که درباره سرنوشت فلسطین صورت گرفته اتخاذ شود.”

او در ادامه گفت: “طرح موضوع انتقال سفارت اسرائیل به بیت المقدس برای غفلت منطقه از موضوع فلسطین است.”

وی همچنین افزود: “مباحثی که در مورد سوریه گفته شده با قصد دیگری است؛ زیرا آنها هدف آشفته‌سازی سیاسی را دنبال می‌کنند تا انرژی کشورهای اسلامی را مستهلک و درگیری داخلی در آنها ایجاد کنند لذا در این شرایط اسرائیل می‌تواند اقدامات خود را پیش ببرد از این رو ایالات متحده با طرح بحث انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس به دنبال تغییری در سطح منطقه و کشورهای اسلامی است تا کشورهای مسلمان از فلسطین غافل شوند.”

لاریجانی با اشاره به تشکیل کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی اظهار داشت که در این نشست باید تحلیل واقع‌بینانه‌ای انجام و در پیش روی کشورهای اسلامی قرار دهیم؛ برخی کشورهای اسلامی روابط اقتصادی یا سیاسی نیز با رژیم صهیونیستی دارند که حداقل با اتکاء با غیرت اسلامی و عربی این ساز و کارها و روابط باید تعلیق شود.

نماینده پارلمان فلسطین: اگر آمریکا حمایتش را از اسرائیل بردارد اسرائیلی وجود نخواهد داشت

در این نشست همچنین رضوان الاخرس نماینده پارلمان فلسطین، گفت: قدس شهر خداست و انتخاب بشر نیست اما اکنون در یک شرایط خاصی قرار دارد و حتی چیزی از مسجدالاقصی باقی نمانده زیرا صهیونیست‌ها تونل‌هایی را در داخل مسجد ایجاد کرده و حصار بسته‌اند. وی افزود: امروز مسجدالاقصی فقط برای عبادت‌های کافران صهیونیست شده و حتی ازدواج یهودی‌ها در داخل مسجدالاقصی انجام می‌شود و تنها یک دیواری کشیده‌اند که گفته شود این قدس است. نماینده پارلمان فلسطین همچنین بیان کرد: تصمیم آمریکا مساله غافلگیرکننده نبود اما آیا فکر می‌کنید کشوری به نام اسرائیل وجود خواهد داشت؟ اگر حمایت آمریکا نبود اینگونه نمی‌شد. اسرائیل به خاطر دفاع و حمایت توپ و تانک آمریکایی‌ها و توانایی آنها ایجاد شده است و اگر تنها شش ساعت آمریکا دست از حمایتش بردارد اسرائیلی وجود نخواهد داشت. وی افزود: برای جلوگیری از اجرای طرح صهیونیستی در سرزمین فلسطین ما نیازمند این هستیم که همه با هم باشیم، خطرها را بشناسیم و ببینیم چه راه‌حل و تصمیماتی را باید اتخاذ کنیم.

قدس قابل چانه نیست و کلید ثبات منطقه است

در این نشست همچنین، حیا القراله نماینده پارلمان اردن گفت: فلسطین و مقدسات اسلامی برای اردن یک حادثه گذرا و فوری نیست بلکه همیشه در راس اولویت‌های ما قرار داشته و دارد. وی افزود: اردن نزدیک‌ترین کشور به فلسطین است و لذا روابط اردن و فلسطین همیشه قوی‌ترین روابط بوده است. وی ادامه داد: مواضع حمایت از قدس قابل چانه‌زنی نیست و ما بر این موضوع تاکید داریم که قدس کلید تحقق ثبات و استقرار در منطقه است و این تصمیم آمریکا روند صلح را دچار تزلزل می‌کند و احساسات مسلمانان و مسیحیان را بر می‌انگیزد.

در بیانیه پایانی این اجلاس آمده است که :

1- اعضای ترویکا بیانیه کمیته فلسطین اتحادیه که همزمان با اجلاس ترویکا در تهران تشکیل شد را مورد تائید قرار داده و آن را به عنوان سند مکمل این بیانیه پیوست کردند.

2- اعضای ترویکا به صورت قاطع و غیرقابل گذشت، تصمیم دولت آمریکا را رد کرده و آن را یک تجاوز آشکار به حقوق غیرقابل چشم پوشی ملت فلسطین به شمار می آورند. این تصمیم یک اقدام باطلی است که احساسات همه مسلمانان، مسیحیان و آزادیخواهان جهان را جریحه دار ساخته است.

3- اعضای ترویکا تاکید کردند که ضرورتا باید از مبارزات مستمر ملت فلسطین حمایت همه جانبه به عمل آید و مقاومت در همه ابعاد آن حق قانونی برای تحقق حقوق قانونی ملت فلسطین است. بازگشت آوارگان و برقراری دولت فلسطین به پایتختی قدس در راس این حقوق قانونی قرار دارد.

4- ترویکا از اتحادیه بین المجالس جهانی می خواهد تا عضویت کنیست رژیم صهیونیستی را لغو کند.

5- ترویکا بر ضرورت آزادی هرچه سریع تر همه فلسطینی های ربوده شده و یا آنانی که در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند و یا کسانی که به صورت اداری توقیف شده اند به ویژه اعضای پارلمان فلسطین، تاکید کرد.

6- ترویکا از کشورهای عضو که روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی برقرار کرده اند می خواهد که تا تصمیم نادرست ایالات متحده در مورد جابجائی سفارت خود به قدس ارتباطات مذکور را تعلیق نمایند.

ترویکا از همه مجالس عضو اتحادیه می خواهد تا به صورت فعال و موثر در سیزدهمین اجلاس روسای مجالس حضور یابند که شعار آن «قدس» خواهد بود و در تاریخ 13-17 ژانویه آینده (23-27 دیماه) در تهران برگزار خواهد شد.

اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی

گردهمایی نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی نخستین بار به دعوت گروه بین المجالس ایران و با حضور نمایندگان ۱۶ کشور اسلامی در خلال اجلاس بین المجالس جهانی در مادرید تشکیل شد.

از اهداف تشکیل این سازمان می توان به معرفی و ترویج اصول والای اسلام، تحقق اصل اسلامی شورا در کشورهای عضو، فراهم نمودن زمینه همکاری میان اعضا، فراهم نمودن زمینه دیدار و گفتگو در میان مجالس کشورهای عضو و ایجاد هماهنگی و آمادگی برای رویارویی با چالش‌های جدی و تلاش‌هایی که جهت اعمال سلطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی انجام می گیرد، اشاره نمود.

گفتنی است بیش از دوازده دور از این اجلاس برگزار شده است و نشست امروز مقدمه‌ای برای نشست روسای مجالس کشورهای اسلامی است که 23 تا 27 دیماه امسال در تهران تشکیل می‌شود و کمیته فلسطین در آن فعال است.

Facebook Comments