FA

لایحه اصلاح مالیاتی ترامپ: به نام قشر متوسط به کام ثروتمندان

طرح جدید کاهش گسترده مالیات‌ها با اجماع سناتورهای جمهوری‌خواه در آستانه تصویب قرار گرفت. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالت متحده‌ آمریکا بعد از اطمینان از این اجماع، در سخنانی تصویب این لایحه را که قرار است برای رأی‌گیری نهایی به کنگره برود، بهترین هدیه کریسمس برای طبقه متوسط آمریکایی دانست. این درحالی ا‌ست که دموکرات‌ها طرح اصلاح مالیاتی ترامپ را صرفاً هدیه‌ای به ثروتمندان و اقشار مرفه آمریکا قلمداد می‌کنند.

در صورت تبدیل‌شدن این طرح به قانون، مالیات شرکت‌های صنعتی و اقتصادی از 35 درصد به 21 درصد کاهش پیدا می‌کند. این کاهش از دولت ریگان تاکنون بی‌سابقه بوده است. ترامپ کاهش چشم‌گیر مالیات‌ها را زمینه‌ساز رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در آمریکا می‌داند. به‌علاوه در این لایحه، مالیات بر درآمد دهک بالای طبقه متوسط نیز از 39.6 درصد به 37 درصد کاهش خواهد یافت.

طرح اصلاح مالیاتی ترامپ باوجود گمانه‌زنی‌ها در مورد عدم کسب رأی لازم در کنگره، روز جمعه 24 آذر، با حمایت مارکو روبیو و باب کروکر دو سناتور جمهوری‌خواه نهایی شد. این لایحه قرار است چند روز دیگر در کنگره به رأی گذاشته شود. در همین راستا ترامپ خواستار تصویب این لایحه پیش از پایان سال 2017 شد چراکه در صورت تصویب این لایحه پیش از کریسمس، ترامپ با عملی کردن یکی از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی خود که کاهش مالیات را وعده داده بود، می‌تواند در آستانه سال جدید میلادی، یک پیروزی بزرگ را جشن بگیرد. لازم به ذکر است به گفته کارشناسان تصویب این طرح، بزرگ‌ترین اصلاحات سیستم مالیاتی آمریکا را در 30 سال اخیر رقم می‌زند.

با این‌وجود به نقل از رویترز تصویب این لایحه هنوز قطعی نیست. برای شکست این لایحه تنها مخالفت سه سناتور جمهوری‌خواه لازم است چراکه نسبت نمایندگان در مجلس سنا 52 سناتور جمهوری‌خواه در مقابل 48 سناتور دموکرات می‌باشد. این در حالی‌ست که هنوز سه سناتور جمهوری‌خواه این لایحه را تأیید نکرده‌اند. سناتورها سوزان کالینز، جف فلیک و مایک لی درباره پشتیبانی از این لایحه مرددند.

دموکرات‌ها منتقد این لایحه هستند

تأیید این لایحه در حالی صورت می‌گیرد که اقلیت دموکرات کنگره به‌شدت منتقد تغییراتی به این وسعت در سیستم مالیاتی آمریکا هستند. در همین راستا «باب ممندز» سناتور دمکرات و سناتور «برنی سندرز» “طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای کاهش مالیات‌ها را به نفع طبقه ثروتمند و به ضرر طبقه متوسط و فقیر جامعه توصیف کردند.” ممندز معتقد است: «خانوارهایی که کمتر از هفتادوپنج هزار دلار در سال درآمد دارند، به‌طور میانگین مالیاتشان افزایش می‌یابد. به همین علت، این نقشه و کلک مالیاتی جمهوری‌خواهان است و باید جلوی آن گرفته شود.»

به‌علاوه دفتر بودجه کنگره آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود هشدار داده است که لایحه اصلاح مالیاتی ترامپ پیامدهایی چون کمتر شدن درآمد خانوارهای فقیر آمریکا را به همراه دارد. به‌علاوه در این گزارش پیش‌بینی‌شده است میزان بدهی‌های فدرال با تصویب این لایحه 1400 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و کاهش میزان مالیات صرفاً موجب فزونی یافتن درآمد شرکت‌های بزرگ آمریکایی خواهد شد.

اصلاحات مالیاتی پیروزی بزرگ جمهوری‌خواهان

بااین‌وجود جمهوری‌خواهان و طرحان این طرح معتقدند، این طرح باعث ساده‌سازی فراینده‌های دریافت مالیات می‌شود و همچنین مالیات‌دهندگان آمریکایی مالیات کمتری پرداخت خواهند کرد. در همین راستا ترامپ معتقد است این لایحه میزان چهار هزار میلیارد دلار از سود شرکت‌های خارجی را به داخل آمریکا می‌کشاند. وی در سخنان امروزش بیان داشت «این پول دوباره در کشور جریان پیدا خواهد کرد. این پولی است که در خارج جریان داشت و برای سال‌ها و سال‌ها از دسترس ما خارج بود».

به‌علاوه جناح محافظه‌کار جمهوری‌خواهان نیز تصویب این لایحه را موجب رشد کارآفرینی و اشتغال‌زایی می‌دانند، چراکه با کاهش مالیات کارآفرین‌ها به دولت، فرصت‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه خارجی به دست می‌آورند. به‌علاوه محافظه‌کاران معتقدند این اصلاحات باعث کاهش مالیات طبقه متوسط می‌شود و این امر موجب می‌گردد تا پول بیشتری به‌سوی بازار و بخش خدمات سرازیر شود و این امر درنهایت موجب به چرخش درآمد اقتصاد می‌گردد.

در همین راستا ترامپ این طرح را بهترین طرح اصلاحات مالیات در تاریخ آمریکا می‌خوانند و جمهوری خواهان نیز درصددند با پیروزی در به تصویب رساندن این طرح و موفقیت‌آمیز بودن آن رأی بیشتری را در سبد خود برای انتخابات بعدی جمع کنند.

برندگان و بازندگان طرح اصلاح اقتصادی ترامپ

نیویورک‌تایمز در مقاله‌ای تحلیلی به بررسی و تحلیل تأثیر این طرح بر اقشار مختلف جامعه آمریکا پرداخته است. این روزنامه معتقد است برندگان اصلی این طرح سرمایه‌گذاران مسکن و مستغلات، شرکت‌های بزرگ تجاری و چندملیتی، شرکت‌های فنّاوری، صندوق‌های سهام و سرمایه‌گذاری، و مشاغلی چون مهندسان، معماران، حسابداران و وکلا می‌باشند. به‌علاوه این مقاله اقشاری را که از بیمه درمانی استفاده می‌کنند، سالمندان، خانوارهای کم‌درآمد را بازندگان اصلی طرح ترامپ قلمداد می‌کند. به زبانی دیگر این طرح به ضرر اقشاری از جامعه‌است که طرح اوباماکر دولت سابق آمریکا و دموکرات به‌نوعی شرایط آن‌ها را بهبود می‌بخشید. به همین علت، می‌توان طرح ترامپ را به‌نوعی مقابله با طرح‌های اقتصادی و رفاهی اوباما دانست.

Facebook Comments