FA

دشمن نقش مثبت تهران در منطقه را وارونه جلوه می‌دهد

دو روز پیش گزارشی مبنی بر ضرورت حضور ایران در منطقه غرب آسیا و بویژه سوریه و عراق داشتیم و گفتیم؛ ‌این دو کشور در منطقه بحران‌زده غرب آسیا در آستانه سقوط و استقرار حکومت تکفیری – وهابی داعش بودند، با کمک‌های ایران و سپس مشارکت روسیه، توانستند بحران ایجاد شده را پشت سر بگذارند. جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز بحران در سوریه و عراق به خاطر منافع و امنیت ملی وارد بحران شد و توانست از گسترش تفکر وهابیت تکفیری جلوگیری کند.
ایران برای این منظور هم هزینه مالی کرده و هم هزینه جانی، که البته نتیجه آن ایجاد امنیت پایدار در کشور است. نیاز به گفتن نیست اما باید به این موضوع اشاره کرد که اگر ایران به بحران سوریه و عراق وارد نمی‌شد، چه بسا اکنون جنگ ادامه داشت آن هم در شهرهای ایران!
حضور ایران در سوریه و عراق مخالفینی هم در داخل داشت که یا عمدی بود یا سهوی و یا نادانی سیاسی آنها بود، شاید آنها را هیچ زمانی نتوان قانع کرد که اگر ایران برای مقابله با تروریست‌های تکفیری – وهابی به سوریه و عراق نمی‌رفت، شکست خورده اصلی بحران ایران بود. البته احتمال هم می‌رود که مخالفین حضور ایران، آرزویشان همان شکست بوده است!
اکنون با توجه به شرایط ایجاد شده در غرب آسیا، که یکی از نقش‌آفرینان آن ایران است، اوضاع به گونه‌ای تدارک دیده شده است که این تصور پیش می‌آید ایران قرار نیست پس از داعش در روند بازسازی این دو کشور حضور داشته باشد.
قطعاً در شرایط نابودی تروریست‌های تکفیری وهابی که نقش اساسی و اصلی در نابودی آنها را ایران داشت، دیپلماسی فعال که بتواند پیش قدم بوده و گوشت را از چنگ طماعان دور نگه دارد، به شدت احساس می‌شود. حالا طی گفت‌وگو با ناظران سیاسی آنها نیز بر این امر تاکید کردند این ناظران بر این باورند؛ افکار عمومی کشورهای منطقه نباید علیه کشورمان تحریک شود؛ قطعاً دشمن ساکت نیست و به دنبال تبلیغات سوء و اختلاف‌افکنی است چراکه آنها انگیزه‌های مثبت جمهوری اسلامی ایران را وارونه جلوه می‌دهند.

حضور ایران در سوریه و عراق ضروری است
دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا درخصوص ادامه حضور ایران در بحران غرب آسیا و تاثیر آن بر روند صلح منطقه به سیاست روز گفت: با نگاهی به تحولات سیاسی، امنیتی و نظامی منطقه غرب آسیا موضوعاتی برای ما آشکار می‌گردد؛ از جمله اینکه این منطقه در طول یک دهه گذشته محل منازعه قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. وی افزود: یعنی بعد از جنگ عراق علیه ایران این منطقه درگیر موضوعاتی بوده است که به آن جنگ نیابتی می‌گوییم.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در حقیقت آمریکا تلاش ‌کرده است سلطه بی‌منازعه خویش را در این منطقه کامل نموده تا بتواند از انرژی ارزان و امنیت رژیم صهیونیستی آسوده خاطر باشد؛ حال سوال این است آیا می‌توان تجربه سه دهه این منطقه را فراموش نمود؟ آیا می‌توان حمله رژیم بعث به ایران و کویت را فراموش کرد؟
صدرالحسینی اظهار داشت: آیا می‌توان حمله سخت و سنگین و در عین حال ناجوانمردانه عربستان به یمن را ندید؟ در نوردیدن تروریسم تکفیری در سرزمین‌های عراق و سوریه را چطور؟ چنگ و دندان نشان دادن رژیم آل‌سعود پس از خرید تسلیحات آمریکایی به ایران را می‌توان ندید؟
به باور این کارشناس؛ آیا کسی می‌تواند تضمین دهد گسیل تروریسم به منطقه و بالاخص به سوریه پس از نابودی اولیه تمام شده است؟ آیا کسی هست اطمینان دهد باقی مانده‌های داعشی در سیاه‌چال‌ها و زیرزمین‌های عراق و صحراهای سوریه مجددا از طریق دلارهای نفتی عربستان مسلح نشوند؟ و با اطلاعات سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی مجدداً سر مردم این دو کشور را از بدن‌ها جدا نکنند؟
وی بیان داشت: آیا می‌توان اطمینان داشت زنان و دختران ایزدی در این مناطق به اسارت نروند؟ و ده‌ها سوال مبنایی دیگر، پاسخ این سوالات می‌تواند ما را به چرایی حضور مستشاری جمهوری اسلامی در دو کشور سوریه و عراق راهنمایی کند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در حقیقت به دلیل عدم اتمام اقدامات تروریستی توسط جریانات تکفیری مأموریت جمهوری اسلامی در این دو کشور با تأکید مسئولین عالی آنان به اتمام نرسیده است، خاطرنشان کرد: در نتیجه‌گیری نهایی باید گفت جمهوری اسلامی ایران مانند آمریکایی‌‌ها متجاوز نبوده و بدون دعوت هیچ کشوری در آن کشور حضور به هم نرسانده و با اطمینان خاطر باید بیان داشت ایران با دعوت کشورهای عراق و سوریه در آنجا حاضر شده است و مطمئناً پس از پایان مأموریت و با عدم نیاز مسئولان و ملت آن کشورها بطور حتم با سربلندی و افتخار آنجا را ترک خواهد کرد.

جبهه غربی و صهیونیستی به دنبال تحریک افکار عمومی منطقه علیه ایران است
به اعتقاد کارشناس غرب آسیا، تقویت مراکز مطالعاتی و اتاق‌های فکر موجب می‌شود با یک برنامه‌ریزی دقیق و شناخت مناسب از وضعیت منطقه و جهان، از فرصت‌ها استفاده بهینه و تهدیدهای موجود مرتفع شود.
مجید مختاری در گفت‌وگو با تسنیم، درخصوص ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای گسترش نفوذ منطقه‌ای پس از شکست داعش، با اشاره به اینکه جبهه غربی و صهیونیستی به دنبال تحریک افکار عمومی منطقه علیه ایران است، بیان داشت: تقویت حوزه‌های مختلف برای حضور مفید و مؤثر در کشورهای منطقه و مقابله با تبلیغات سوء ضروری است.
وی با توجه به لزوم حضور هدفمند ایران در کشورهای منطقه پس از شکست داعش و براساس منافع متقابل گفت: ایران در بعد نظامی به خاطر تجربیات دفاع مقدس و هوشمندی برخی فرماندهان مانند سردار سلیمانی توانسته‌ پیشرفت‌های خوبی داشته باشد. لکن ضروری است برای تأمین منافع ملی و مصالح امت اسلامی در عرصه‌های مختلف برنامه‌ریزی داشته باشیم.
کارشناس غرب آسیا با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی در ابعاد مختلف برای نقش آفرینی هدفمند و هوشمندانه در کشورهای منطقه اشاره داشت: توانمندی‌های کشور در عرصه‌های مختلف متوازن نیست؛ این موضوع می‌تواند به عنوان یک زنگ خطر محسوب شود؛ لذا حوزه‌های مختلف از جمله علمی، سیاسی و دیپلماتیک، اقتصادی و صنعتی باید در کنار هوشمندی‌های نظامی مورد توجه قرار گیرد. این مهم می‌تواند برخلاف برخی تبلیغات روند پیشرفت‌های اقتصادی ایران را هم تقویت کند.
وی با اشاره به اولویت‌هایی که در سیاست خارجی ایران تعریف شده است، تأکید داشت: طبعاً کشورهای مورد هدف مثل سوریه و عراق دارای اولویت هستند و لازم است ارتباطات خود را با این کشورها در عرصه‌های مختلف تقویت کنیم.
مختاری با اشاره به اینکه در بعد تبلیغاتی باید هوشمندانه عمل شود، افزود: حفظ همبستگی کنونی ضروری است؛ همچنین در بعد اقتصادی باید بخش دولتی و خصوصی حضور پیدا کنند و براساس منافع متقابل در بازسازی کشورهای عراق و سوریه یاری رسانند. وی اظهار داشت: متخصصان ایرانی با حضور در کشورهای سوریه و عراق می‌توانند براساس همکاری متقابل مشغول به فعالیت شوند.

Facebook Comments